Nevruz Bayramı Bursa Uludağ Üniversitesi’nde Kutlandı!

Nevruz Bayramı Bursa Uludağ Üniversitesi’nde Kutlandı!

Baharın gelişi ve Türklerin yeniden uyanış günü olarak kabul edilen Nevruz Bayramı 28 Mart Pazartesi günü Türk Ocakları Derneği Bursa Şubesi’nin katkılarıyla Türk Devletleri ve Akraba Toplulukları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin öncülüğünde Türk Dünyası ve Kültürü Topluluğu, Genç Kalemler Topluluğu ve bir kaç öğrenci topluluğu ile beraber Bursa Uludağ Üniversitesi amfi tiyatro alanında kutlandı.

Atatürk anıtının önünde düzenlenen saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile program başladı. Açılış töreninin ardından katılımcılar Mehter ekibin öncülük ettiği kortej ile programın düzenleneceği alana bayraklı bir yürüyüş gerçekleştirdi. Bağımsız ve Özerk Türk Devletlerinin baraklarının olduğu kortej amfi tiyatro alanında son buldu. Etkinliğe Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Türk Ocakları Bursa Şubesi Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı, TÜDAM Müdürü Doç. Dr. Erdem Özdemir, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Doç. Dr. Erdem Özdemir’in konuşmasıyla başlayan program Selçuk Kırlı’nın konuşmasıyla devam etti. Nevruz için bereket ve kardeşlik vurgusu yapan Kırlı; “Biz Türkler, dünyanın hangi coğrafyasında olursak olalım, ismimiz başkaları tarafından nasıl nitelendirilirse nitelendirilsin veya kendimize hangi ismi layık görürsek görelim, sonuçta büyük Türk gövdesinin dalları olarak dünyanın her yerinde Yenigünü Ergenekon-Diriliş efsanesini aslına uygun olarak kutlarız. Çünkü bizim dirilişimiz Ergenekon’dan çıkışımız ile başlar ve dünyanın her tarafına yayılır. Mühim olan Bayramı bayram gibi kutlamaktır. Nevruz berekettir. Nevruz kardeşliktir. Nevruz diriliştir. Türk dünyasının ilk ve tek ortak bayramı olması açısından büyük bir önem taşımaktadır. Halkın yüreğinden kopan bambaşka bir bayramdır.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz’un konuşmalarının ardından örs üzerinde demir dövüldü. Halk oyunları ve konserle devam eden program Türk Ocakları Derneği Bursa Şubesi’nin pilav ikramı ardından sonlandı.