2020 Makale Yarışması

TÜRK OCAKLARI BURSA ŞUBESİ
SOSYAL BİLİMLER LİSELERİ ÖĞRENCİLERİNE

Yarışma Amacı:

Türk Ocakları Derneği, bir grup vatansever aydın tarafından 1912 yılında kurulmuş, bir yıl sonra da (1913) Türk Ocakları Bursa Şubesi Setbaşı’nda ki Mahfel Aile Çay Bahçesinde hizmete açılmıştır. 1913-1931 yılları arasında Atatürk’ün de çok yakın desteğini gören Türk Ocakları, zaman içerisinde gençlerimizin “Kültür ve Sanat Ocağı” haline gelmiştir. Bu sorumlulukla da Türk kültürüne, Türk sanatına ve Türk milletinin değerler sistemine sahip çıkmayı görev bilmiştir. Bu kültürü, bu sanatı ve bize has değerler sistemini elbette gençlerimiz geleceğe taşıyacaktır. Bu nedenle, öz kültürünü, ülkesini ve milletini seven, Türk Devletinin geleceği için umutları ve hayalleri olan gençlerimizin önünü açmak ve onları desteklemek Türk Ocaklarının öncelikli görevidir. İşte bu görev kapsamında olmak üzere Türk Ocakları Bursa Şubesi her yıl farklı konularda makale formunda kompozisyon yarışmaları düzenlemektedir.

2019- 2020 Eğitim-Öğretim yılındaki yarışmamız sadece Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerine yönelik olarak planlanmıştır.

Yarışma Konusu:

Ölümünün Yüzüncü Yıl Dönümünde Yazar Ömer Seyfettin’in Herhangibir Öyküsünü Hikaye Unsurları Açısından İnceleme, Yorumlama , Eleştirme Ve Makale Formunda Düzenleme “ konulu bir Makale yazılması

Yarışmaya Katılım Şartları:

 1. Eser daha önce hiçbir yarışmaya katılmamış ve yayımlanmamış olacaktır.
 2. Düzenleme, öğrencilerin kendi ürünü olacaktır.
 3. Yazı, iki nüsha olarak (birinin arkasına yarışmacının okulu, adı ve soyadı, sınıfı, telefon numarası ,adresi ve e-posta) yazılıp teslim edilecektir.
 4. Eser A-4 formatında bilgisayarda yazılmış olacaktır.

Başvuru Yeri ve Tarihi:

Eserler 18 Nisan 2020 Cumartesi günü saat: 17.00 ‘ye kadar Makale sahibi öğrenciler tarafından bizzat teslim edilebileceği gibi ; Okul Müdürlükleri öğrencilerden eserleri teslim alarak topluca resmi evrak yazışmaları ile Türk Ocakları Derneği Bursa Şubesi’nin

Kurtoğlu Mahallesi Yeşil Cadde Site Apartmanı Nu:8/1 Yıldırım / Bursa

adresine posta ile de gönderebileceklerdir.

Ödüller:

Derece Ödül
1 2000 TL
2 1500 TL
3 1000 TL
4.5.6.7.8.9.10 Mansiyon

Seçiciler Kurulu:

 • Prof. Dr. Mustafa Cemiloğlu
 • Prof. Dr. Alev Sınar Uğurlu
 • Prof. Dr. Hatice Şahin
 • Prof. Dr. Kazım Yoldaş
 • Doç. Dr. Kelime Erdal
 • Doç. Dr. Hülya Taş
 • Dr. Ögr. Gör. Minara Aliyeva Çınar

Yarışma Takvimi:

 • Yarışma Kılavuzlarının okullara gönderilmesi : 02 Aralık 2019 Pazartesi
 • Eserlerin Bursa Türk Ocağı’na son teslimi 18 Nisan 2020 Cumartesi
 • Dereceye Giren Eserlerin Belirlenmesi 22 Nisan 2020- 01 Mayıs 2020 arası

Açıklama : Ödül Töreni tarihi yer ve saati ayrıca duyurulacaktır.