Uludağ Üniversitesi’nde Cengiz Aytmatov Bilgi Şöleni Başladı

Heryıl Bir Büyük Türk Bilgi Şöleni : Cengiz Aytmatov
U.Ü.Rektörü Prof. Dr. Ulcay:”Aytmatov,”mankurt” kavramıyla bizlere mesaj vermektedir”

Oğul Aytmatov: “Türkiye benim ilk aşkım”

Ali Eşref Uzundere
Uludağ Üniversitesi ve Türk Ocakları Bursa Şubesi’nin ortaklığında hazırlanan ‘Her Yıl Bir Büyük Türk Bilgi Şölenleri’nin dördüncüsü olan “Cengiz Aytmatov Bilgi şöleni, bu gün düzenlenen törenle başladı. 27-28 Kasım tarihleri arasında devam edecek olan etkinlikte 9 oturum ve yaklaşık 50 akademisyen Aytmatov’u anlatacaklar.
Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Cengiz Aytmatov’un oğlu ve Kırgızistan eski Dış İşleri Bakanı Askar Aytmatov, Kırgızistan İstanbul Başkonsolosu Erkin Spokov, Türk Ocakları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Filiz Yavuz, Türk Ocakları Bursa Şubesi Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı, akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

-Aytmatov,”mankurt” kavramıyla bizlere mesaj vermektedir
Cengiz Aytmatov Bilgi Şöleninin açılış töreninde konuşan Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yusuf Ulcay, Cengiz Aytmatov’un sadece Kırgızistan’ın değil Türk coğrafyasının yetiştirdiği en büyük edebiyatçılardan birisi olduğunu söyledi.
Aytmatov’un Türk tarihini, geleneklerini ve dilini dünyaya tanıtan, kardeş Türk ulusları arasında fikir ve gönül birliğini sağlayan isimlerin başında geldiğini bildiren Rektör Yusuf Ulcay; “Kaşgarlı Mahmut ve Yusuf Has Hacip gibi Cengiz Aytmatov da Kırgız topraklarından yetişip Türk dünyasına yol gösteren birer kutup yıldızı olduğuna dikkat çekti.
Türk milletinin gönül birliğini inşa eden dil ve düşünce ustalarından Cengiz Aytmatov, eserlerindeki yüksek şahsiyetli kahramanlarıyla bizlere bir ideal bir ufuk çizerken, önemli ikazlarda da bulunduğunu ifade eden Prof. Ulcay, “Türk tarihinde ve destanlarında önemli ve özel bir yeri bulunan kurt figüründen yola çıkarak ölümsüz eserler bırakan Aytmatov, sosyal psikolojiye kazandırdığı mankurt kavramıyla bizlere uyarı niteliğinde çok önemli mesajlar vermektedir” diye konuştu.

21. Yüzyıl Türklerin çağı olacaktır
“Türk’ün genlerinde esareti ve köleliği kabullenmek yoktur” diyen Rektör Ulcay, tarih boyunca ağır sınavlardan geçen Türk-İslam dünyasının, zaman zaman zorlu siyasi, sosyal ve ekonomik süreçler nedeniyle tek vücut olamadığına dikkat çekti.
Güçlü bir ortak kültür ve bağlar üzerinde yaşayan Türk-İslam medeniyetinin geçmişte olduğu gibi yine geleceğe yön verecek potansiyele sahip olduğunun altını çizen Ulcay; şunları kaydetti:
“Bölgenin kadim devletleri olarak dayanışma ve iş birliği içinde hareket edersek milletimizi ve bölgemizi refaha, huzura ve adalete kavuşturacak büyük başarılara imza atabiliriz. Küresel ekonomi ve siyaset aktörlerinin bölgemizde egemenlik adına açık bir rekabete girdiğinin farkındayız. Yaşadığımız küresel değişimin olumsuz etkileri en çok bu coğrafyada hissediliyor. Ancak, bu tehlike ve tehdidi fırsatlara çevirmek de bizim elimizde. Bu coğrafyanın mirasçıları olarak bölgemizin kaderinde söz sahibi olabilmek için global siyasetin nesnesi değil öznesi olmak durumundayız. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımlarıyla geçtiğimiz günlerde hizmete açılan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi gibi ortak geleceğimiz için atılan çok önemli adımların devam etmesi en büyük arzumuz.Türklerin tarih yazan ve tarih yapan bir millet olduğunu hep birlikte ortaya koymaya devam etmeliyiz.Bu süreçleri ortak akılla iyi analiz eder ve Türk devletleri olarak doğru yaklaşımları sergileyerek Orta Asya birliğini sağlayabilirsek 21. yüzyıl Türklerin çağı olacaktır” dedi.

Aytmatov’dan Uludağ Üniversitesi’ne övgü
Cengiz Aytmatov’un oğlu Askar Aytmatov ise Bursa’ya ve Uludağ Üniversitesi’ne ilk kez geldiğini bilgi şöleninin kendisi için çok özel bir yeri olduğunu, belirterek şunları söyledi:
“Meşhur Uludağ Üniversitesi hakkında çok şeyler duydum. Bugün de kendi gözlerimle görmüş oluyorum. En önemlisi de tüm hocalarımıza ve şöleni organize eden herkese çok teşekkür ediyorum. Bana göre bu çok özel bir etkinlik. 2018 yılı babamızın iki yıldönümü birden olacak. İlki 90. yaş dönümü olacak. İkincisi ise vefatının 10. yıldönümü olacak. Böylece bu şölenin bugün yapılması çok zamanında ve yerinde olacak. Önümüzdeki Aytmatov yılının başlangıcı olacak.”

“Türkiye, benim ilk aşkım”
Konuşmasında, Türkiye’nin Cengiz Aytmatov’un ikinci evi olduğunu söyleyen oğul Askar Aytmatov; “Kendisini hem Türk hem de Kırgız biri olarak görüyordu. Türkiye’ye sık sık geliyordu. Burada okurlarıyla, meslektaşlarıyla ve arkadaşlarıyla görüşürdü. Ben babama çok minnettarım. Türkçülüğü ve Türkiye sevdasını çok küçük yaşta bana aşıladı. 1977 yılında ben öğrenciyken beni ilk kez Türkiye’ye getirdi. Bu da benim hayatımdaki ilk aşk gibi oldu. Siz de biliyorsunuz ki ilk aşk asla unutulmaz. Babam sayesinde kendi hayatımda bir tercih yaptım. Böylece diplomat oldum. Benim için önemli olan bu sempozyum fırsatıyla Türk okuyucularına ve Türk halkına içten gelen şükranlarımı belirtmektir. Zaman maalesef çok acımasız davranıyor. 10 yıl geçti üzerinden. Bu süre zarfından bazı değerler unutuluyor. Ancak gerçek değerler kalıyor. Daha da netleşiyor. Bugün burada Cengiz Aytmatov’u bizimle birlikte anıyorsunuz. Bunun için hepinize çok teşekkür ederim” diye konuştu.
Kırgızistan İstanbul Başkonsolosu Erkin Spokov da konuşmasında; Cengiz Aytmatov’un sadece Kırgızların değil tüm Türk dünyasının ortak dili olduğunu belirtti. Bir edebiyatçı, bir yazar ve iyi bir diplomat olduğunu kaydeden Spokov; “Aytmatov’a olan sevgi her geçen gün artarak devam ediyor. Bugün çok önemli bir sempozyumu Bursa’da gerçekleştireceğiz. Başta Aytmatov’un oğlu olmak üzere birbirinden değerli çok önemli konukları Uludağ Üniversitesi’nde ağırlamış olacağız” dedi.
Türk Ocakları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Filiz Yavuz ise Bilgi şöleninin düzenlenmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ederek, geçmişini bilmeyenlerin geleceklerini kurma imkânları olmadığına bildirdi.

“Türk dünyasının önemli isimlerini anlamaya çalışıyoruz”
Türk Ocakları Derneği Bursa Şubesi Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı da “Bir Türk büyüğü olmak Türk dünyası için büyük birisi olmak anlamına gelirken bir büyük Türk bütün dünya için büyük olmak anlamına geldiğini söyledi.

O yüzden böyle bir isimle yola çıktıklarını bildiren Prof. Dr. Kırlı, Türk tarihinde özellikle dünya Türklüğü ele alındığında çok fazla büyük Türk var ama yerden başlamak gerekiyordu. Geçmiş yıllarda Türk dili ve Türklük bilincinin tüm Türk dünyasında yayılmasına büyük katkısı olan İsmail Bey Gaspıralı ve dünyanın en önemli Osmanlı tarihçisi Prof. Dr. Halil İnalcık temalı Bilgi Şölenleri düzenledik. Geçtiğimiz yıl ise bugün İran coğrafyası içinde olan Güney Azerbaycan’ın büyük şairi Muhammed Hüseyin Şehriyarı konu edindik. Bu yıl dünyaca ünlü Kırgız yazar, diplomat ve siyasetçi Cengiz Aytmatov’u ele aldık. Aytmatov’un bütün insanlığa önemli değerler katan büyük bir Türktür.
4 yıldır dünya kültürüne katkıda bulunan bir Türk’ü tartışmayı, konuşmayı ve kitaplaştırarak gelecek nesillere aktarmayı hedefledik. İsmimiz dünyanın farklı köşelerinde başka şekillerde anılsa da aynı soyun evlatları olarak en önemli görevlerimizden birisi, değerlerimizin unutulmasını engellemek ve o değerlerin ürettikleri; insanı değerleri bütün insanlara mal etmektir” diye konuştu.

Konuşmalardan sonra Karabük Üniversitesi Cengiz Aytmatov Kürsüsü Türk Dünyası Ses ve saz sanatçıları da Türk dünyasından şarkılar Türküler seslendirdiler.
Açılış töreninde Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay ve Türk Ocağı Bursa şubesi Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlıya Kırgızistan dan dan büyükelçisi ve akademisyenler tarafından çeşitli hediyeler sunulmasından sonra Prof. Dr. İbrahim Şahin Yönetiminde Aytmatov bilgi şölenin birinci oturumuna geçildi.
Oturumda; Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Cengiz Aytmatov’un eserlerinde “Bir Tutunma noktası; Ev ve Anne”, Prof. Dr. Layli Ülkübayeva, “Cengiz Aytmatov ve 20. Yüzyıldaki Kırgız Yazarlar: Geleneksellik ve yenileşme meselesi”, Prof.Dr. Ali Duymaz, “Gelenekten Geleceğe Sürdürülebilir Kalkınma ve Cengiz Aytmatov’un eserlerinde Kültür Ekolojisi, Prof. Dr. Elman Guliyev, “Cengiz Aytmatov’un yaratıcılığı Türk Bedii Nesrinin Kamil Numunesi kimi”, ve Doç. Dr. Esmira Fuad Şükürova da “Cengiz Aytmatov Dünyasında Mankurtla yuz yüze düşünceler” konulu bildirilerini sundular.
Her yıl Bir Büyük Türk “Cengiz Aytmatov” Bilgi Şöleni ayrı ayrı salonlarda yapılacak 8 oturumla devam edecek.