Bayram Kutlaması

Bursa Türk Ocakları, mübarek Kurban Bayramı münasebetiyle anlatılması güç bir bayramlaşma törenine ev sahipliği yaptı. Katılımın da fazla oluşu ayrıca çok sevindirici oldu. Ahıska Türkleri, Iraklı, İranlı kardeşlerimizin gösterdiği ilgi
gerçekten, ilerde iyi günler görüleceği duygusu ile Türk Ocaklılara daha anlamlı çalışmalar yapılması açısından büyük moral kazandırdığına şahit oldum.

Bu arada ideal ve inanç timsali Hamit Saraç kardeşimin böyle bir günde gösterdiği fedakarlığı söylemeden geçmek vefasızlık olur diye düşünerek, kendilerini kutluyorum. Türkiye’miz de en faal Türk Ocakları Şubesi olduğunu da Bursa’da yaşayan kardeşlerime de gururla söylemek isterim.

Türk Ocakları, Türk birliğinin ilim ve kültür birliği içinde sosyal ve psikolojik anlamda, manevi ruh birliğine hizmet eden, Atatürk’ün emaneti bir kuruluştur. Her Türk vatandaşının evidir. Kardeşlik, sevgi, birlik lafla olmaz.
Türk Ocakları, bilgi, ilgi, sevgi ve kültür yuvasıdır. Bu yuva muhabbet kuşları ile dolu olmalıdır ki, başta Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere Türk dünyası, milli ve manevi refah düzeyine yükselebilsin.

Kutlama töreni bayramın 3. Günü saat 14.00 de başladı.
Misafir öğrenciler dışında dernek temsilcileri, üniversite öğretim üyeleri, sendika başkan ve üyeleri katılanlar arasındaydı.
Tabii Kurban Bayramı olunca etli pilavsız olmazdı. Sayın Saraç, her bayramda olduğu gibi bu yılda pilavı unutmamış…
Bayram şekeri, çay, ayran ikramları gayet boldu.

Saatler ilerledikçe gelenler salona sığmayınca bir grup neşeli şekilde ayrılırken,
Ben, 8 Mayıs 1979 yılında Milletindir Hakimiyet gazetesindeki Ülkücüye Notlar adlı yazımı izin isteyerek okudum. Salonda bulunanlar çok memnun oldu. İyi ki okudum. Konu üzerinde konuşmalar başladı. Kimse laf ebeliği yaparak zamanı harcamadı. Emekli savcı ve öğretim üyesi, Suzan Çataloluk hanım misafirlere, doyurucu bilgileriyle bir kültür ziyafeti verdi. Dinlediğim sohbet ve konferansların en iyilerinden biri olduğunu söylemek isterim . Hanımların gücüne inanan biri olarak ümitlerim tazelendi, inancım yüceldi.

Çünkü, her zaman dediğim gibi, Türkiye’mizin normalleşmesi sevgi ve kardeşlik ruhunun hakim olması için, Türk siyasetinde artık ön saflarda kadınlar olmalıdır.
Kadın zekasının vücut bulduğu yerde zarafet vardır. Son zamanlarda durum söylediklerimizin aksini gösteriyor. Uyanık olmalıyız, Bir milletin medeniyet savaşından zaferle çıkması kadınlar sayesinde olabilir.

Türk Ocakları, bu milli ve manevi düşüncelerle Bursalılara ve Türkiye’mize hizmet etmektedir. Amaç, kanla irfanla kurulan Cumhuriyetimizi, yarınlara ilim ve irfan aydınlığında kavuşturmaktır

Şükrü GÖKÇEK

 

[Best_Wordpress_Gallery id=”44″ gal_title=”bayram_kutlamasi”]