Türk Ocakları’nın 104. Yılında Bursa Şubesi’nin Etkinlikleri

Türk Ocakları Bursa Şubesi’nin Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Bursa Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ile ortaklaşa düzenlemiş olduğu 104. yıl kutlama ve “TÜRK KÜLTÜRÜNDE NEVRUZ – TARİH İÇİNDE BURSA” konuları içeren kompozisyon yarışması ödül töreni.

Türk Ocağı Bursa Şubesi’nin düzenlemiş olduğu104. yıl etkinliği Heykel – Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu altında ki Dede Efendi Salonunda Türk Ocaklı üyeler, Vali Muavini Ahmet Hikmet ŞAHİN , Yarışmacı ğrenciler öğretmen ve idarecilerin katılımıyla “Vatan uğruna şehit olanların anısına” saygı duruşu ve istiklal marşı’nın coşkuyla okunmasının ardından Türk Ocakları Bursa Şube Başkanı Sn. Prof.Dr.Selçuk KIRLI yaptığı konuşmayla günün anlamını şöyle vurguladı.

UMUYORUM Kİ

104. yılımızı bulduk, 1004.yılımızıda bulacağız. “Umuyorum ki Türk Ocaklarının 1004. Yıl dönümünü kutlayanlar bizleri de hatırlayacaktır. Benim bundan hiçbir şüphen yok.” Türk Milletinin geleceği hakkında herkesin şüphesi olur. Bizim şüphemiz olmaz. Türk Milletinin geleceğini, yokluğunu görme şansımız yok, çünkü öyle bir felaketle karşılaşacak olursak hepimiz onun olmaması için uğruna ölmüş oluruz. Onun için yüreğimiz rahat…

TÜRK OCAĞI SUYA YAZI YAZMAZ

Kırlı konuşmasının devamında; Geleceğimiz gençlerin hazırlamış olduğu “TÜRK KÜLTÜRÜNDE NEVRUZ – TARİH İÇİNDE BURSA” konulu kompozisyon yarışmasında dereceye giren lise ve üniversite öğrencilerinin hak ettiği ödüllerden daha önemlisi eserlerin tamamının yer aldığı kitabın kendilerine hediye edildiğini belirtti. Türk Ocakları Bursa Şubesi Kültürel ve Akademik Sempozyumları “Akılda kalmaz, yazıda kalır.” Felsefesiyle gelecek nesillere kaynak olması amacıyla kitaplaştırmayı bir ilke edinmiştir.

MÜZİK ZİYAFETİ

Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Bursa Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun Hakan ÖZDEMİR yönetiminde verdiği Bursa’lı söz ve bestekarların eserlerinden oluşan 15 sanat müziği 6 marştan oluşan 21 eseri salonun katılımıyla coşkulu bir şekilde icra etmiştir.

ÖDÜL TÖRENİ

Türk Ocakları Bursa Şubesi Hars Heyeti başkanı Prof.Dr.Mustafa Cemiloğlu’nun tören öncesi yapmış olduğu konuşmada “Gençlerimizden akademik makaleler beklemiyoruz ama, yazabilmeleri için okumaları gerekiyor.” şeklinde vurguladı. Seçici Kurul tarafından ödüle layık görülen üniversite öğrencilerinde İbrahim ŞAŞMA birincilik ve üçüncülüğü kazanmış olup ikinciliği Muhammed CELAYİR, lise öğrencileri Mehmet Zahit BİLGİN birinci, Kadir DOĞAN ikinci, Hilâl YENİ ise üçüncü olmuştur. Ödülleri ve hediyeleri Bursa Türk Ocağı Başkanı, Prof.Dr.Selçuk KIRLI ve Seçici Kurul Üyeleri tarafından takdim edilmiştir. Geceye Özbekistan’dan katılan Luiza Özbek sanatçının okuduğu Özbek şiirinden sonra, Kırgızistan’dan katılan Çolpan KANBAROVA’nın seslendirdiği 2 eserin ardından kutlamalar sona ermiştir.