Ocak 2020 – Aralık 2022 Faaliyet Raporu

TÜRK OCAKLARI DERNEĞİ BURSA ŞUBESİ FAALİYETLERİ

( 19 Ocak 2020  – 28 Aralık 2022)

Tarih: 19 Ocak 2020

Faaliyetin Türü: Genel Kurul

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra Y.K. üyesi Dr. M. Mete Ateş divanın teşekküllü için sunulan dilekçeyi hazirunun oylarına sundu. İttifakla teşekkül eden divan Prof. Dr. Ali Bahadır, Burak Küçük ve Yasir Cihat Yalın’dan oluşu. Faaliyet raporu Dr. M. Mete Ateş tarafından özetlendi ve iki yılı içeren faaliyetlerin kitapçığı tüm katılımcılara dağıtıldı. Mali Denetleme Kurulu raporu İrfan Ay tarafından arz edildi. Her iki rapor ve tahmini bütçe oy birliği ile ibra edildi. Gündemin seçimler bölümüne geçildi; tek liste olarak divan başkanlığına sunulan kurullar listesi divan başkanı tarafından onaylamaya sunuldu. İttifak ile liste kabul edildi.

Tarih: 25 Ocak 2020

Faaliyetin Türü: Toplantı

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: 9. Olağan Genel Kurul sonrası ilk Yönetim Kurulu toplantısı Ocak binasında gerçekleşti.

Tarih: 13 Şubat 2020

Faaliyetin Türü: Toplantı

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: Gençlik Kolu yönetimi Bahar döneminde gerçekleştirecekleri faaliyetler hakkında toplandı.

Tarih: 26 Şubat 2020

Faaliyetin Türü: Anma Töreni/Sergi

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: Ermenistan silahlı kuvvetlerinin 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gece Hocalı Kasabasında gerçekleştirdiği katliam Bursa Uludağ Üniversitesi’nde anıldı.

Tarih: 29 Şubat 2020

Faaliyetin Türü: Konferans

Konuşmacı(lar): Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Demirbağ

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: Gençler için akademik eğitimi programının 8. dersi Türklerde Bilim Anlayışı konulu konferans ile gerçekleşti.

Tarih: 01 Mart 2020

Faaliyetin Türü: Kahvaltı

Konuşmacı: Prof. Dr. Selçuk Kırlı

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: Bursa Uludağ Üniversitesi’nde öğrenim gören Türkistanlı öğrenciler ile kahvaltı programında bir araya gelindi. Programa Doğu Türkistan, Güney Türkistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve diğer Türk coğrafyalarından öğrencilerin yanı sıra Yönetim Kurulu ve Gençlik Kolu da hazır bulundu.

Tarih: 06 Mart 2020

Faaliyetin Türü: Konferans

Konuşmacı(lar): Dr. Öğr. Üyesi İkram Çınar

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: Genç Kalemler topluluğu Bursa Uludağ Üniversitesi’nde Etnopedagoji konulu konferans düzenledi.

Tarih: 06 Mart 2020

Faaliyetin Türü: Konferans

Konuşmacı(lar): Burak Küçük

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: Gençler için akademik eğitimi programının 9. Dersi Din ve Siyaset Bağlamında Tarikatlar konulu konferans ile gerçekleşti.

Tarih: 07 Mart 2020

Faaliyetin Türü: Panel

Konuşmacı(lar): Prof. Dr. Selçuk Kırlı, Prof. Dr. Mehmet Yüce, Prof. Dr. Selçuk Duman, Dr. İzzetullah Zeki

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: Türkistan Yolunda Afganistan Türkleri paneli gerçekleştirildi.

Tarih: 10 Mart 2020

Faaliyetin Türü: Toplantı

Konuşmacı(lar): Av. Nilgün Ardıç Kayaalp

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla hanımlar kolu Ocak binasında Kadın Hakları ile ilgili sohbet gerçekleştirdi.

Tarih: 10 Mart 2020

Faaliyetin Türü: Konferans

Konuşmacı: Seyhan Çağlar Emen

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: Genç Kalemler topluluğu Bursa Uludağ Üniversitesi’nde Bayrak şairi Arif Nihat Asya’yı anma programı gerçekleştirdi.

Tarih: 08-15 Mart 2020

Faaliyetin Türü: Kitap Fuarı

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: Bursa Türk Ocağı olarak 18. TÜYAP Kitap Fuarında stant açarak Ocak yayınları tanıtılarak katılım sağlandı

.

Tarih: 09 Haziran 2020

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: Türk Ocakları Derneği Bursa Şubesi olarak T.C. Kültür Turizm Bakanlığı’ndan 09.07.2020 tarihinde yayınevi sertifikamızı aldık.

Tarih: 11 Haziran 2020

Faaliyetin Türü: Toplanma

Konuşmacı(lar): Prof. Dr. Selçuk Kırlı, Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: Bursa Uludağ Üniversitesi Türk Devletleri ve Akraba Topluluklar Uygulama ve Araştırma Merkezine 1100 adet kitap bağışında bulunuldu. TÜDAM bahçesine Bursa Türk Ocağı ve Yörük Türkmen Birliği ile beraber yaptırılan Türk Otağının açılışı gerçekleştirildi.

Tarih: 02 Temmuz 2020

Faaliyetin Türü: Canlı Yayın Konferans

Konuşmacı(lar): Prof. Dr. Selçuk Kırlı

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: Türk Ocağımızın sosyal medya hesaplarından canlı yayına bağlanılarak Türkiye’nin Akdeniz Politikası konulu söyleşisi gerçekleştirildi.

Tarih: 13 Temmuz 2020

Faaliyetin Türü: Canlı Yayın Konferans

Konuşmacı(lar): Prof. Dr. Alev Sınar Uğurlu

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: Türk Ocağımızın sosyal medya hesaplarından canlı yayına bağlanılarak Vefatının 100. Yılında Ömer Seyfettin konulu söyleşisi gerçekleştirildi.

Tarih: 25 Ağustos 2020

Faaliyetin Türü: Canlı Yayın Konferans

Konuşmacı(lar): Av. Nadir Ülker

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: Türk Ocağımızın sosyal medya hesaplarından canlı yayına bağlanılarak Türk-İslam Tarihinde Eşsiz Adalet Örnekleri konulu söyleşisi gerçekleştirildi.

Tarih: Ağustos 2020

Faaliyetin Türü: Yarışma

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: Ölümünün 100. Yılında Ömer Seyfettin Makale Yarışması sonuçları açıklandı ve dereceye giren öğrencilerin ödülleri kargo ve banka hesabı aracılığıyla gönderildi.

Tarih:  18 Ekim 2020

Faaliyetin Türü: Canlı Yayın- Bölge Toplantısı

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: Şube başkanımız Prof. Dr. Selçuk Kırlı Türk Ocakları şubelerinin bölgeler özelinde her yıl belirlenen illerde gerçekleştirdiği bölge toplantılarının ilki şubemizin de katılımı ile dijital ortama gerçekleşti.

Tarih:  8 Kasım 2020

Faaliyetin Türü: Canlı Yayın Konferans

Konuşmacı(lar): Prof. Dr. Selçuk Kırlı

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: Şube başkanımız Prof. Dr. Selçuk Kırlı Azerbaycan’daki güncel gelişmeleri canlı yayını sosyal medya hesaplarımız üzerinden değerlendirdi.

Tarih: 12 Kasım 2020

Faaliyetin Türü : Kitap Çekilişleri

Açıklama : Bursa Türk Ocağı olarak Kültür-Sanat ,Edebiyat, Tarih ve Filoloji alanlarında yayınladığımız eserlerimizi Sosyal medya hesaplarımız üzerinden gerçekleştirdiğimiz Kitap çekilişi etkinliği ile takipçilerimize hediye kitaplar verdik.

Tarih : 12 Kasım 2020

Faaliyetin Türü : Kutlama

Faaliyet ile ilgili Açıklama / Özet: Bursa Türk Ocağının 107.yaş yılı Sosyal Medya hesaplarımız üzerinden kutlandı.

Tarih: 21 Mart 2021

Faaliyetin Türü :Sosyal Medya Üzerinden Konferans

Faaliyet İle İlgili Açıklama/ Özet: Şube Başkanımız Prof.Dr. Selçuk KIRLI  Google Meet üzerinden canlı yayına bağlanarak TÜRKLERİN MİLLETLEŞMESİ SÜRECİNDE VE KÜLTÜRÜNDE NEVRUZUN ÖNEMİ konulu söyleşi gerçekleştirdi.

Tarih  : 22 Mart 2021

Faaliyetin Türü : Konferans

Faaliyet ile ilgili açıklama/ özet : Şube Başkanımız Selçuk KIRLI Bursa Sosyal Bilimleri Lisesi’nin konferans salonunda öğrencilerle NEVRUZ VE TÜRK DÜNYASI ÜZERİNE konulu bir söyleşi gerçekleştirdi.

Tarih : 25 Mart 2021

Faaliyetin Türü : Ödül Takdimi

Faaliyet ile ilgili açıklama /özet : Ödüllü  Ömer Seyfettin Makale yarışmamızda dereceye giren Bursa Sosyal Bilimleri Lisesi öğrencilerine Ocak binamızda BAŞARI BELGELERİ  ve ödülleri takdim edildi.

Tarih : 3 Mayıs 2021

Faaliyetin Türü : Atsız Ruhlar,3 Mayıs Türküsü klibi

Faaliyet ile ilgili açıklama / özet: 3 Mayıs Türkçüler Günü için şubemizin katkılarıyla söz ve müziği Doç.Dr.Erdem ÖZDEMİR’ e ait bir klip hazırlanmış ve sosyal medya üzerinden yayınlanmıştır.

Tarih: 18 Mayıs 2021

Faaliyetin Türü : Toplantı

Faaliyet ile ilgili açıklama / özet: Gençlik Kolları Başkanı Osman Yaşar USLU Türk Ocakları Gençlik Kolları Başkanı Av.Mustafa Nazif YILDIZ ve Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi Esabil EKER’in katılımları ile Sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen Türk Ocakları Gençlik Kolları İstişare Toplantısına katıldı.

Tarih: 5 Haziran 2021

Faaliyetin Türü: Doğa Yürüyüşü

Faaliyet ile ilgili açıklama / özet : Gençlik Kolları şube yönetim kurulu üyesi Hamit SARAÇ önderliğinde doğa yürüyüşü ve sonunda bir ziyafet gerçekleştirdi.

Tarih : 22 Temmuz 2021

Faaliyetin Türü:  Bayramlaşma

Faaliyet ile ilgili açıklama / özet : Yönetim kurulundan Necla TERZİOĞLU, Nadir ÜLKER ve Hamit SARAÇ’ın ev sahipliği yaptığı Kurban Bayramı bayramlaşma töreninde katılımcılara  Özbek pilavı ve ayran ikramında bulunuldu.

Tarih: 02 Ağustos 2021

Faaliyetin Türü : Ziyaret

Faaliyet ile ilgili açıklama / özet : Uygur Türkü öğrencilerden oluşan bir grup Bursa Türk Ocağımızı ziyaret ettiler. Çin zulmüne karşı mücadele yolunda gönülden desteklediğimizi belirttik.

Tarih: 30 Ağustos 2021

Faaliyetin Türü: Kitap Dağıtımı

Faaliyet ile ilgili açıklama / özet: Türk Ocakları Bursa Şubemiz Malazgirt Zaferi’nin 950.yıl dönümünde Şube Başkanımız Prof.Dr.Selçuk KIRLI’nın maddi destekleri ile Ihlamur yayınlarına 500 adet bastırılan MALAZGİRT ZAFERİ adlı kitap Bursa Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerine ve Bursa Irak Türkmenleri Derneğinin öğrencilerine armağan edilmiştir. 

Tarih: 30 Ağustos 2021

Faaliyetin Türü : MALAZGİRT OVASINDA MEHTER / MEHTER  ( Klip)

Faaliyet ile ilgili açıklama/ özet : Şanlı Malazgirt Zaferi’nin 950.yılında Türk Ocakları Bursa Şubemizin katkıları ile şiiri Niyazi Yıldırım GENÇOSMANOĞLU’na ezgisi Bursa Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi ve TÜDAM Başkanı Doç.Dr. Erdem ÖZDEMİR’e ait MALAZGİRT OVASINDA / MEHTER şiiri klip olarak hazırlanmış ve sosyal medyada yayımlanmıştır.

Tarih : 05 Eylül 2021

Faaliyetin Türü : Doğa Yürüyüşü

Faaliyet ile ilgili açıklama / özet : Gençlik Kolları şube yönetim kurulu üyesi Hamit SARAÇ önderliğinde doğa yürüyüşü ve sonunda bir ziyafet gerçekleştirdi.

Tarih: 29 Ekim.2021

Faaliyetin Türü: 98.YILDÖNÜMÜNDE CUMHURİYET COŞKUSU

Faaliyet ile İlgili Açıklama / Özet :Türk Ocakları Derneği Bursa Şubesi, 29 Ekim 2021 Cuma günü saat 20.30’da, Bursa Uludağ Üniversitesi Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde, Cumhuriyet Bayramı Konseri’ni gerçekleştirdi. 

             Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başladı. İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından Orkestra Şefi Sedat Dağhan Doğu’nun işareti ile Bursa Uludağ Üniversitesi Gençlik Senfoni Orkestrası ve Bursa Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Onuncu Yıl Marşı ile konsere başladı. Devamında şube başkanımız Prof. Dr. Selçuk Kırlı’nın şiir ve bestesi Cumhuriyet Marşı, orkestra şefi Sedat Dağhan Doğu’nun uyarlamasıyla ilk kez dinleyicilere sunuldu.

Tarih: 13 Kasım 2021

Faaliyetin Türü : Gençlik Kolu Tanışma Kahvaltısı

Faaliyet ile ilgili açıklama/ özet: Türk Ocakları Derneği Bursa Şubesi, 13 Kasım Cumartesi günü, Bursa Türk Ocağı’nın 1913-1931 yılları arasında hizmetlerini yürüttüğü Mahfel’de ki tarihi binada geleneksel hale gelen “Gençlik Kolu Tanışma Kahvaltısı” programını gerçekleştirdi.

Tarih: 3 Ocak 2022

Faaliyetin Türü: Makale Yarışması

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: Türk Ocakları Derneği Bursa Şubesi 2021-2022 Eğitim – Öğretim yılı faaliyetleri kapsamında tüm özel ve resmi lise öğrencilerine yönelik bir makale yarışması düzenlemiştir.

Makale konusu: “Türk Dünyası Kültür Başkenti” Bursa’nın herhangi bir değerini (Kültür, Sanat, Edebiyat, Mimari, Folklor v.b.) inceleyip değerlendirme ve bilimsel makale formunda düzenleme.

Tarih: 8 Ocak 2022

Faaliyetin Türü: Ödül Merasimi

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: Şube başkanımız Prof. Dr. Selçuk Kırlı, Valeh Hacılar Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı tarafından Türk Dünyası Hizmet Ödülü’ne layık görüldü.

Tarih: 11-20 Mart 2022

Faaliyetin Türü: Kitap Fuarı

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: Bursa Türk Ocağı olarak 19. Tüyap Bursa Kitap Fuarında stant açarak okur severlerle buluştu. Fuar 11 Mart 2022 Cuma günü başlayıp 20 Mart 2022 Pazar akşamı sona erdi.

Tarih: 13 Mart 2022

Faaliyetin Türü: İmza Günü

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: 13 Mart Pazar saat 13.00’da Şube başkanımız Prof. Dr. Selçuk KIRLI, yönetim kurulu üyemiz Prof. Dr. Alev SINAR UĞURLU ve Bursa Uludağ Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hatice Şahin’in katılımıyla 19. Bursa TÜYAP Kitap Fuarı’nda imza günü gerçekleştirildi.

Tarih: 21 Mart 2022

Faaliyetin Türü: Kutlama – Toplantı

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: Ergenekon’dan çıkışımızın yıldönümü olan Nevruz Bayramı 21 Mart günü Türk Ocakları Derneği Bursa şubemizin de dahil olduğu, Bursa’da faaliyet gösteren 16 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelmesi le oluşturulan Nevruz Bayramı Kutlama Komitesi’nin organize ettiği etkinliğe şube başkanımız Prof. Dr. Selçuk Kırlı olmak üzere gençlik kolları, hanım kolları ve birçok üyemizin katılımı ile kutlandı.

Tarih: 25 Mart 2022

Faaliyetin Türü: Toplantı

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: Türk ocaklarının kuruluşunun 110. Yılı münasebetiyle Bursa Türk Ocağı binasında bir araya gelindi. Konuşmalar, müzik ve ikramlar ile toplantı neticelendi.

Tarih: 28 Mart 2022

Faaliyetin Türü: Kutlama – Toplantı

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: Baharın gelişi ve Türklerin yeniden uyanış günü olarak kabul edilen Nevruz Bayramı 28 Mart Pazartesi günü Türk Ocakları Derneği Bursa Şubesi’nin katkılarıyla Türk Devletleri ve Akraba Toplulukları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin öncülüğünde Türk Dünyası ve Kültürü Topluluğu, Genç Kalemler Topluluğu ve bir kaç öğrenci topluluğu ile beraber Bursa Uludağ Üniversitesi amfi tiyatro alanında kutlandı. Doç. Dr. Erdem Özdemir’in konuşmasıyla başlayan program Selçuk Kırlı’nın konuşmasıyla devam etti. Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz’un konuşmalarının ardından örs üzerinde demir dövüldü. Halk oyunları ve konserle devam eden program Türk Ocakları Derneği Bursa Şubesi’nin pilav ikramı ardından sonlandı.

Tarih: 11 Nisan 2022

Faaliyetin Türü: Tv Programı – Söyleşi

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: Şube Başkanımız Prof. Dr. Selçuk Kırlı 11 Nisan 2022 Salı günü TRT Avaz kanalında yayınlanan Ramazan Sohbetleri programına katıldı.

Tarih: 4 Mayıs 2022

Faaliyetin Türü: Bayramlaşma

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: : Şube Başkanımız Prof. Dr. Selçuk Kırlı ve yönetim kurulundan Hamit Saraç, Av. Nadir Ülker ve Dr. M. Mete Ateş’in ev sahipliğinde gönüldaşlar ile bir araya gelip bayramlaşma töreni gerçekleştirildi.

Tarih: 13 Mayıs 2022

Faaliyetin Türü: Gezi

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: Hanımlar Kurulumuz Hıdırellez vesilesiyle 13 Mayıs 2022 günü Kestel ilçesi Alaçam mahallesine günübirlik gezi düzenledi.

Tarih: 15 Mayıs 2022

Faaliyetin Türü: Dağ Yürüyüşü

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: Gençlik Kollarımız 15 Mayıs Pazar günü şube yöneticimiz emekli öğretmen Hamit Saraç’ın önderliğinde doğa yürüyüşü gerçekleştirdi. Sabah saat 8.30’da Temenyeri parkında buluşup yürüyüşe başlayan ekip, yürüyüş güzergahının sonunda gençlik kollarımız için önceden hazırlanmış ziyafete katıldılar.

Tarih: 17 Mayıs 2022

Faaliyetin Türü: Konser

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: Bursa Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde, ‘Türkçülük Günü ve Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’ Bursa Türk Ocağımız tarafından tertiplenen konserle coşkuyla kutlandı.

Tarih: 9 Eylül 2022

Faaliyetin Türü: Ödül Merasimi

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı içerisinde lise öğrencileri arasında açmış olduğumuz ‘Türk Dünyası Kültür Başkenti’ Bursa’nın herhangi bir değerini inceleyip değerlendirme ve bilimsel makale formunda düzenleme konulu yarışmamızda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

Tarih: 28 Ekim 2022

Faaliyetin Türü: Mevlit Programı

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından Yeşil Camii’de 2. kez açılışı yapılan Bursa Türk Ocağımızı, açılışı münasebetiyle 100. yıl dönümünde Mevlîd-i Şerif ve dualar eşliğinde yâd ettik.

Tarih: 28 Ekim 2022

Faaliyetin Türü: Konser

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: 28 Ekim Cuma günü saat 20.30’da Bursa Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde Ocağımızın tertiplediği Cumhuriyet Bayramı konseri ile Cumhuriyet Bayramı coşkulu bir şekilde kutlandı.

Tarih: 30 Ekim 2022

Faaliyetin Türü: Gezi Programı

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: 26 Ağustos 1922’de Afyonkarahisar-Kocatepe’den başlayan Başkomutan Meydan Muharebesi, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da büyük zaferle sona ermiştir. Bu büyük zaferi anmak ve anlamak için Türk Ocakları Bursa Şubesi tarafından 30 Kasım 2022 tarihinde Dumlupınar Gezisi düzenlendi. Düzenlenen geziye Türk Ocakları Bursa Şubesi üyeleri ve Gençlik Kolları başta olmak üzere çok sayıda kişi katılım sağladı.

Tarih: 12 Aralık 2022

Faaliyetin Türü: Gezi Programı

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: Türk Dünyası ve Kültürü Topluluğumuz 12 Aralık 2022 tarihinde Bursa Türk Ocağı’nın katkılarıyla Ankara gezisi düzenledi. Rehber eşliğinde gerçekleşen geziye topluluğumuzun danışman hocası Prof. Dr. Alev Sınar Uğurlu ve Bursa Türk Ocağı Kadın Kolları başta olmak üzere Bursa Uludağ Üniversitesi öğrencileri katılım gösterdi.

Tarih: 22 Aralık 2022

Faaliyetin Türü: Konferans

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: Prof. Dr. Selçuk Kırlı’nın anlatımıyla “Türk Devletleri Teşkilatı ve Bunun Küresel Sisteme Olası Etkileri” konulu konferansımız 22 Aralık Perşembe günü saat 13:00’da Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Tarih: 28 Aralık 2022

Faaliyetin Türü: Konferans

Faaliyetle İlgili Açıklama/Özet: 28 Aralık Çarşamba günü saat 19.30’da Eski Ulaştırma Bakanı Oktay Vural’ın anlatımıyla “Türkiye’nin Yeni Yüzyılı” adlı konferansımız gerçekleşti.

1 – Bursa Türk Ocağı Gazetesi 3 ayda bir 16 sayfa olarak 2008’den itibaren yayında olup 750 adrese ücretsiz olarak kargo marifeti ile gönderilmektedir. Ocak 2023 de 155. sayımız yayınlanmıştır.

2 – YAVRUTÜRK adlı çocuklara hitap eden dergimiz yılda iki defa yayınlanmakta olup 1000 adet baskıyla ücretsiz olarak Türk Ocakları Şube Başkanlıklarına ve öğrencilere dağıtılmaktadır.

3 – Öğrencilere burslarımız devam etmektedir. Öncelikli Türk Cumhuriyetlerinden BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ’nde okuyan ve Türk Ocağımızın faaliyetlerine katılan gençlere burs verilmektedir. Bu öğretim yılında burs miktarı 350.TL. olarak belirlenmiştir.

4 – Kültürel Faaliyetlerimiz içerisinde her yıl gerçekleştirdiğimiz bilgi şölenindeki konuların işlendiği Duvar Takvimimiz 1000 adet bastırılıp Şube Başkanlıklarımıza ve halkımıza dağıtılmaktadır.

5 – 2023 yılı Takvimimizin konusu “ CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI ” olup 1000 adet bastırılıp dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

6 – Her yıl Ortaöğretim öğrencilerimize yönelik ödüllü makale yarışması düzenlenmektedir.

5 – Bursa Türk Ocağımız, 2008’den itibaren 35 eseri yayın hayatına kazandırmış olup, “Kültür ve Turizm Bakanlığından Yayın Sertifikası almıştır.