BURSA TÜRK OCAĞI DUMLUPINAR’A GEZİ DÜZENLEDİ.

26 Ağustos 1922’de Afyonkarahisar-Kocatepe’den başlayan Başkomutan Meydan Muharebesi, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da büyük zaferle sona ermiştir. Bu büyük zaferi anmak ve anlamak için Türk Ocakları Bursa Şubesi tarafından 30 Kasım 2022 tarihinde Dumlupınar Gezisi düzenlendi. Düzenlenen geziye Türk Ocakları Bursa Şubesi üyeleri ve Gençlik Kolları başta olmak üzere çok sayıda kişi katılım sağladı.

Beş araçtan oluşan gezi için katılımcılardan ücret talep edilmedi ve yolculukta kumanya dağıtımı yapıldı. Araçlar sabah saat 08.00’da Bursa Setbaşı ve Görükle’den yola çıktı. Yönetim kurulu üyesi Hamit Saraç’ın yönlendirmesiyle güzergah tarihi mekanlarda ilerledi. Seyir esnasında uğranılan köylerdeki nostaljik yapı gençlerde yoğun merak ve ilgi uyandırdı.

Gezi, Milli Mücadele döneminde şehit düşen sivil vatandaşlarımızı sembolize eden bir anıt olan Milisler Anıtında başladı. Ardından Milli Mücadelemizin üç büyük komutanı olan Atatürk, İsmet Paşa ve Fevzi Çakmak anısına yapılan; 3 Komutan Anıtı, Dumlupınar Şehitliği, Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı, Yüzbaşı Şekip Efendi Şehitliği’nde devam etti. Manevi değeri yüksek olan bu tarihi mekanlar ile ilgili bilgilendirmeler katılımcılar tarafından hassasiyetle dinlendi. Milli tarihimizle ve mücadelenin altı çizilerek başlayan gezi, ülkemiz sınırları içerisinde bulunan ve dünya tarihi için kültürel önem taşıyan; Çavdarhisar İlçesi’nde yer alan Aizanoi Antik Kenti, Zeus Tapınağı, Stadyum-Tiyatro Kompleksi ve Macellumu ile Roma Döneminin en önemli kentlerinden olan bölgede sona erdi.

Haber: Özge Akgün

Felsefe Bölümü Yüksek Lisans Öğrencisi