Cumhuriyet Bayramı Büyük Bir Coşku ile Kutlandı…

Türk Ocakları Derneği Bursa Şubesi, 29 Ekim Cuma günü saat 20.30’da, Bursa Uludağ Üniversitesi Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde, Cumhuriyet Bayramı Konseri’ni gerçekleştirdi. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başladı. İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından Orkestra Şefi Sedat Dağhan Doğu’nun işareti ile Bursa Uludağ Üniversitesi Gençlik Senfoni Orkestrası ve Bursa Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Onuncu Yıl Marşı ile konsere başladı. Devamında şube başkanımız Prof. Dr. Selçuk Kırlı’nın şiir ve bestesi Cumhuriyet Marşı, orkestra şefi Sedat Dağhan Doğu’nun uyarlamasıyla ilk kez dinleyicilere sunuldu.

Duygularını ve düşüncelerini paylaşmak üzere sahneye çıkan şube başkanımız Prof. Dr. Selçuk Kırlı ve “Atam, Cumhuriyet fazilettir demiştir. Cumhuriyet’i sadece kutsamak değil Cumhuriyet’e emek vermek önemlidir. Bu vesileyle Cumhuriyet Bayramınızı kutluyorum. Bu marşı ilk defa dinliyorsunuz. Ben de ilk defa dinledim özellikle ilk defa burada dinlemek istedim. İsmail Göğüş hocama teşekkür ederim. Bu kıymetli orkestraya teşekkür ederim. Uludağ üniversitesine sonuna kadar aidiyet hisseden bir hocayım. Bu marş üniversitemize hediyemizdir.” diyerek Bursa Uludağ Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz’u sahneye davet etti.

Sözü devralan Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz “Selçuk hocamın iki koltuğunda on marifet olduğunu biliyorduk ama on birinci marifetine bugün şahit olduk. Hediyesi üniversitemiz için kıvançtır. Şükranlarımı borç bilirim. Cumhuriyetimizin 98. yılı kutlu olsun. 100. yılında da birlikte olmak dileğiyle.” diyerek konuşmasını noktaladı. Konser, Bursa Devlet Klasik Türk Müziği Korusu ile devam etti. Solist Aylin Şengün Taşçı ile biten konserin son şarkısı “Çırpınırdın Karadeniz” oldu.

Haber: Münteha Yenel-BUÜ PDR Bölümü Öğrencisi