Prof. Dr. Selçuk Kırlı Bölge Toplantısına Katılım Sağladı

Şube başkanımız Prof. Dr. Selçuk Kırlı Türk Ocakları Genel Merkezi tarafından tertiplenen bölge toplantısında şubemizin faaliyet raporunu sundu.
Türk Ocakları şubelerinin bölgeler özelinde her yıl belirlenen illerde gerçekleştirdiği bölge toplantılarının ilki, şubemizin de katılımı ile 18 Ekim Pazar günü gerçekleşti. Salgın sebebiyle dijital ortamda gerçekleşecek olan toplantıların birincisine yaklaşık 20 şube katılım sağladı.

Toplantının açış konuşmalarını Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz yaptı. Prof. Dr. Mehmet Öz katılımcıları selamlayarak Azerbaycan’nın 18 Ekim bağımsızlık gününü kutladı. Azerbaycan’da yaşanan güncel gelişmelere değinen Öz, Karabağ’da şehit olan soydaşlarımızı andı. Konuşmalarını Türk Ocakları’nın mevcut yapısı ve misyonu üzerine sürdüren Prof. Dr. Mehmet Öz, yurtdışından şubelerin açılması hususunda çok fazla talep olduğunu, bu talepleri değerlendirdiklerini, Türk Ocaklarının Kafkaslar’da, Balkanlar’da, Ortadoğu ve Avrupa’da olmak üzere Türk’ün bulunduğu her coğrafyada faaliyet göstermesi gerektiğini ifade ederek “Hedeflerimiz ve ülkümüz büyüktür bu minvalde büyük işler yapmak için küçük ve basit görünen işleri en doğru ve sağlam şekilde yapmalıyız. ”dedi. Salgının küresel etkilerini değerlendiren Prof. Dr. Mehmet Öz, ülkemizin ve dünyanın ekonomik, siyasi, toplumsal ve psikolojik olarak salgından önemli ölçüde etkilendiğini, artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını, dolayısıyla Türkiye’nin uluslararası arenada kozlarını iyi kullanması gerektiğinin ifade etti. “Bu topraklar bizim için azizdir, tüm Türk Dünyası azizdir. Türklüğün bekası için bu topraklarda güçlü kalmak zorundayız.” diyerek sözlerini sonlandırdı. Toplantı şube başkanlarının konuşmaları ile devam etti. Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz konuşmalarını yapmak üzere ilk sözü şube başkanımız Prof. Dr. Selçuk Kırlı’ya verdi.

Konuşmasına genel başkanı ve katılımcıları selamlayarak ve Azerbaycan’daki gelişmeler üzerine zafer dilekleriyle başlayan Prof. Dr. Selçuk Kırlı, bir hekim olarak Covid19 salgını üzerine değerlendirmelerde bulundu. Türk Ocakları Derneği Bursa Şubesinin salgın döneminde yaptığı etkinliklerden, Bursa Uludağ Üniversitesinde okuyan öğrencilere Ocak tarafından sağlanan burs imkanından, dijital ortamda gerçekleştirilen konferanslardan ve yayınlanan yeni kitaplarımızdan bahseden Selçuk Kırlı, son çıkan kitapların; İsmail Bey Gaspıralı’nın Fikir Dünyası, Yavrutürk’e Ziya Gökalp’ten Seçmeler ve Hatipoğlu’nun Ferah-name adlı eserinin değerini ve basılım sürecini anlattı. Yapılması hedeflenen programlara da değinerek konuşmasını bitiren Kırlı, toplantının ardından genel başkan ve toplantıya katılım sağlayan şube başkanları ile okunan Çırpınırdı Karadeniz parçasına eşlik edip buluşma sonlandırıldı.