Türkistan’lı Öğrenciler Kahvaltıda Buluştu

Bursa Uludağ Üniversitesi’nde öğrenim gören Türkistanlı öğrenciler 1 Mart Pazar günü, Lalezar Türk Mutfağı’ndagerçekleşen kahvaltı programında bir araya geldiler. Kahvaltı programında Doğu Türkistan, Güney Türkistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan Türkmenistan ve diğer Türk coğrafyalarından öğrencilerin katılımının yanı sıra Bursa Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Selçuk KIRLI, Bursa Türk Ocağı Yönetim Kurulu Üyesi emekli öğretmen Hamit SARAÇ, Bursa Türk Ocağı Hars Heyeti Başkanı emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa CEMİLOĞLU ve Gençlik Kolu Başkanı Osman Yaşar USLU’da kahvaltı programına katılım sağladılar.

Program, yapılan kahvaltının ardından Bursa Türk Ocağı Gençlik Kolu Başkanı Osman Yaşar USLU’nun konuşması ile devam etti. USLU konuşmasına programa katılan misafirleri selamlayarak başladı ve ardından duygu ve düşüncelerini arz etmek üzere Doğu Türkistanlı öğrenciler adına Abdülkadir ABDÜLKERİM’i, Azerbaycanlı öğrenciler adına Seda ABBASLI’yı, Güney Türkistanlı öğrenciler adına KhalMuhammed DİHKANOĞLU’nu kürsüye davet etti. Duygu ve düşüncelerini dile getiren Türkistanlı öğrenci temsilcileri, Bursa ilinde Türk Birliği adına atılan bu samimi adım için Bursa Türk Ocağı’na teşekkürlerini ilettiler. USLU daha sonra konuşmalarını yapmak üzere Bursa Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Selçuk KIRLI’yı davet etti. 

Prof. Dr. Selçuk KIRLI sözlerine, son günlerde Suriye’de rejim unsurlarının saldırıları sonucu şehit edilen kahraman askerlerimizi anarak başladı. Ardından katılımcıları selamlayan KIRLI, kahvaltıya katılan Türkistanlı öğrencilere eskiden Türk Birliğinin gerçekleşmesinin hayal olduğunu, hatta bu durumu iddia edenlere gülündüğünü ve bugün bu birliğin hayal olmaktan ziyade gerçekçi bir hedef olarak tamda karşımızda olduğunu ifade etti ve bu hedefe ulaşmanın en kestirme yolunun İsmail Gaspıralı’nın “Vatanını en çok seven işini en iyi yapandır.” sözünde gizli olduğunu belirtti. Prof. Dr. Selçuk KIRLI, Bursa Türk Ocağı olarak Türk Dünyasından gelen öğrencilere her zaman kapılarının açık olduğunu ve var olan birliğin daha da pekiştirilmesi adına bu gibi toplantılara devam edileceğini belirterek sözlerine son verdi.