Genel Başkan’ımız Prof.Dr.Mehmet ÖZ’ün 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlama Mesajı

Zafer Bayramı Kutlu Olsun 

Türk milletinin tarihinde büyük başarılar, sayısız  önemli askerî zaferler vardır. Ancak bunlardan bazıları tarihimizin dönüm noktaları olmaları itibariyle sadece askerî zafer olmanın çok ötesinde tarihe damga vurmuştur.

Dandanakan, Malazgirt, Miryokefalon, İstanbul’un fethi gibi askerî zaferler bunlara örnek verilebilir. Yine, derin ve kalıcı etkiler bırakan, Viyana bozgunu, 1768-74, 1877-78 (93 Harbi) Osmanlı-Rus savaşları, Birinci Balkan Savaşı ve Birinci Dünya Savaşı gibi yenilgiler de sosyal ve siyasî sonuçlarıyla tarihimize yön vermiştir. Başkumandan Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın liderliğinde verilen Millî Mücadele,  26 Ağustos 1922’de başlayan Büyük Taarruz neticesinde 30 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlanmıştır. Bu zafer, yıllarca savaşlar ve yokluklarla adeta tarihe gömülmek, geldiği yere gönderilmek istenen büyük Türk milletinin yeni Ergenekonundan çıkışı, yeniden dirilişinin simgesidir.

Bu zafer, millî iradeyi ve millî hâkimiyeti esas alan Türk millî devletinin, Türkiye Cumhuriyetinin sağlam temellere dayalı olarak kurulmasını sağlamıştır. Vatanın bağrına hançerini dayayan düşmanlara karşı Türk milletinin kara bahtlı anasını (bahtı kara mâderini) kurtarmaya söz veren Gazi Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları bu büyük zaferle bütün dünyaya Türk’ün kim olduğunu bir kez daha göstermişlerdir.

Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Paşa başta olmak üzere Millî Mücadelenin bütün kahramanlarını, aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

Prof. Dr. Mehmet Öz 
Türk Ocakları Genel Başkanı