Türk Dünyası ve Kültürü Topluluğu Nevruz’u Kutladı

21.03.2019 tarihinde Bursa Uludağ Üniversitesinde ki topluluğumuz Tarafından Amfi Tiyatro ve yeşil alanda düzenlenmiş olan Nevruz Şöleninin açılışı Kütüphane önünden Amfi tiyatroya Mehteran ile birlikte yürüyüşle saat 11.15’de başladı.

Katılımın ve ilginin oldukça yüksek olduğu görüldü. Şölen Mehterandan sonra sahne alan Kazakistan etno folk grubu ile devam etti. Orta Asya müzik şöleninden sonra Türk Dünyası ve Kültürü Topluluğu başkanı Ahmet Fırat EKİZ’in Nevruz konuşmasının ardından sahneye çıkan Ebubekir Önder Uyan Ey Türk adlı şiiri seslendirdi. Uygur Türkü kardeşimiz Elvina izleyenlere seyir zevki yüksek, Geleneksel Uygur Dansı gösterisi sundu. Yakılan Nevruz ateşinde kızdırılan demirin örs ve çekiç arasında dövülmesi ile sonlanan Amfi Tiyatro programından sonra alana gelen öğrenciler oyun havaları ve halaylarla eğlencelerine devam etti ve akabinde oyunlar için ayrılan ve düzenlenen yeşil alana geçildi.

Yeşil alan etkinliklerinde Geleneksel Türk Strateji Oyunu olan Mangalayı öğrenen gençler, mangalanın yanında soğan ile kaynatılmış yumurtaları boyayarak hem eğlendi hem de bayram coşkusunu yaşadılar. Çuval yarışı, halat yarışı, kaşıkla yumurta taşıma yarışı kütük güreşi ile birbiriyle tatlı rekabette bulunan öğrenciler baharın gelişinin habercisi olan Nevruz Şölenini hem yaşadılar hem yaşattılar. Gekenkesel Türk Okçuluğu Topluluğu’nun katkıları ile alanda ok atan gençler ; Oyunların bitimine yakın Türk Ocakları Bursa Şubesi tarafından dağıtılan Nevruz Pilavı ve ayran ikramı İle şenliği sonlandırdılar.