Kompozisyon Yarışması Ödülleri Türkçüler Günü Konserinde Dağıtıldı

Türk Ocakları Bursa Şubesi kültürel faaliyetleri kapsamında geleneksel olarak her yıl orta dereceli okul Öğrencileri ve üniversite öğrencilerine yönelik ödüllü kompozisyon yarışması sonuçlandı.
Bu yıl beşincisi düzenlenen;“Kızıl Elma neresi? O bir ülke mi? Bir ülkümü? Yoksa bir hedef mi? Veya bir milletin geleceği midir?” konu başlığı altında gerçekleştirilen kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri Dede Efendi (Eski Ders araçları) Salonunda düzenlenin Bursa Devlet Klasik Türk Müziği Korosuz’ icra ettiği Müzik Konseri ile verildi.
Bursa Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı gecenin açılışında yaptığı konuşmada, ” Bu akşam dinleyeceğimiz Türk Sanat Müziği Konseri arasında, gelecek nesillerimizin eserlerinin yarıştığı yarışmanın ödüllerini dağıtacaklarını belirterek, Bursa Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Müdürlüğüne , Koro Şefine ve Sanatçıların bütününe ve sunucuya teşekkürlerini belirtti.
Bu yıl beşincisinin gerçekleştiği geleneksel kompozisyon yarışmasının konusunun “;“Kızıl Elma neresi? O bir ülke mi? Bir ülkümü? Yoksa bir hedef mi? Veya bir milletin geleceği midir?” şeklinde zor bir soru olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kırlı; “Yarışmaya katılan geçlerimiz bu çok zor olan soruyu cevaplamaya çalıştılar. Jüri bu cevapları değerlendirdi. Katılıp ta dereceye giremeyen eser sahibi genç arkadaşlarımın hiç birisinin üzülmemelerini rica ediyorum. Çünkü gerçekten Bursa Türk Ocağı’nın yarışma jürisi son derece donanımlı bir jüridir. İnşallah bundan sonraki yıllarda ki yeni yarışmalarda Türk milletine ve Türk milliyetçiliğini hizmet edecek yeni eserlerle, genç arkadaşlarımızın ileriye dönük hazırlıklarının ilk adımlarını attıklarını yine göreceğiz.” Diye konuştu.
Prof. Dr. Kırlı, geceye renk katan Bursa Devlet Klasik Türk Müziği Korosu sanatçılarına, katılımcılara, ompozisyon yarışmasını değerlendiren jüri üyelerine ayrı ayrı teşekkür ederek, daha nice 3 Mayıs’larda birlikte olma temennisinde bulundu.
Sunumunu Songül Özlev’in üslendiği gecede, Şef Hakan Özlev yönetimindeki Bursa Devlet Klasik Türk Müziği sanatçıları, özenle seçilmiş eserleri, koro ve solo olarak seslendirerek, katılımcılara nefis bir gece yaşattılar.
Verilen arada, Prof. Dr. Mustafa Cemiloğlu, Prof. Dr. Alev Sınar Uğurlu, Prof. Dr. Hatice Şahin, Doç. Dr. Kelime Erdal Doç.Dr. Hülya Taş ve Prof. Dr. Kazım Yoldaş’tan oluşan seçici kurul tarafından değerlendirilerek ödüle layık görülen eser sahipleri öğrenciler açıklandı.
Bursa merkezden orta dereceli okullardan 86 öğrencinin katıldığı yarışmada; birinciliği 490 puanla Bursa Ulubatlı Hasan Anadolu lisesinden Nimetnur Özgünseven ;İkinciliği 475 puanla ; Bursa Sosyal Bilimler Lisesinden Şimal Yanpınar; üçüncülüğü ise 450 puanla aynı liseden Sinan Emre Çim kazandılar.

Üniversite öğrencilerinden 73 eserin katıldığı yarışmada ise;
Birinciliği Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe öğretmenliği bölümü öğrencisi Mustafa Serdar Yaşar 510 puanla ;
İkinciliği Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden Yunus Emre Yüksel 490 puanla ;
Üçüncülüğü ise Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden İzzet Gedik 450 puanla elde ettiler.
Eserleri dereceye giren Orta dereceli okul ve Üniversite öğrencilerinin birincilerine 1250 TL, ikincilerine 1000 TL ve üçüncülerine 750 TL para ödülü ve Türk Ocağı Bursa Şubesi’nin yayınlarından oluşan 10 adet kitap seti, hediye edildi.
Öğrenciler ödüllerini Prof.Dr. Ali Bahadır, Prof .Dr.Mustafa Cemiloğlu, Prof.Dr.Alev Sınar Uğurlu, Doç.Dr.Kelime Erdal, Prof. Dr.Mehmet Zarifoğlu ve Prof. Dr.Ramazan Doğan hocaların ellerinden aldılar.
Türk Ocağı Bursa Şubesi yetkilileri, “Kızıl Elma Neresi?” konulu kompozisyon yarışmasına katılan tüm orta dereceli okul ve Üniversite öğrencilerine Türk Ocağı’nın kitap setinin hediye edildiğini belirterek, yarışmaya katılan tüm eserlerin “Gençlerden Denemeler” başlığı altında kitap olarak yayınlanacağını da söylediler.
Bu arada Bursa Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı ve Hamit Saraç gecenin sonunda Koro Şefi Hakan Özlev ve gecenin sunumunu yapan Sanatçı Songül Özlev’e birer buket çiçek sunarlarken bir sürpriz gerçekleşti.
Selçuk Kırlı ve Koro şefi, Hakan Özlev ile birlikte sözleri Azerbaycanlı şair Ahmet Cevat’a, bestesi Üzeyir Hacıbeyov’a ait olan “Çırpınırdın Karadeniz” şarkısını birlikte seslendirdiler ve geceye son noktayı koydular.

 

[Best_Wordpress_Gallery id=”39″ gal_title=”turkculer_gunu_konseri”]