Prof.Dr.Selçuk Kırlı Uludağ Üniversitesinde Konferans Verdi

Türk Ocakları Derneği Bursa Şubesi Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı 17 Ekim 2016 tarihinde Uludağ Üniversitesi Türk Dünyası ve Kültürü Topluluğu’na ‘Milletlerin Oluşma Süreçleri Penceresinden Güncel Ortadoğu Olayları konulu konferans gerçekleştirdi.

Hocamız konferansına Ortadoğu coğrafyası üzerinde yapılan planların neticesi olan haritaları ve bunların amaçlarını, nedenlerine yönelik anlatımla başladı. Milletlerin oluşum süreçlerinin temelinde yatan ve çevresinde gelişen unsurlara açıklık getirdi. Bu unsurların oluşum süreçlerinde birleştirici etkisini açıklığa kavuşturdu.

Günümüz konjonktüründe Büyük Ortadoğu Projesi ‘ne dahil edilmiş ve edilmek istenmiş devletleri , projeyi kuran devletlere göre nasıl sınır değişikliğine uğradığına ve ne gibi menfaatlerin ön planda olduğuna değindi. Dinamik dünyanın bu koşullara ne denli imkan sağlayıp sağlamadığına ve şartların hangi koşullarda değişeceğine parmak bastı.

Sık şekilde dile getirilen Büyük Ortadoğu Projesi ‘nin parçası olan ve Türkiye’yi de yakından ilgilendiren sınırdaki çatışmalarda devletimizin takındığı tavra, devletimizi bekleyen tehdit unsurlarına ve bu unsurlara yönelik alınması gereken tedbirlere değindi. Nedene yönelik analizleri sonucunda hocamız, dünya dinamiklerinin yıllar öncesinden planlanan bu projede sınırların istendiği şekline şu anki şartlarda ulaşamayacağı kanısına varmamızı sağladı.

Sonucu değil nedeni düşünülerek yapılan eylemlerin geleceği değerlendirmekte yapılması gereken hamle olarak değerlendiren hocamız, tek bir pencereden değerlendirmenin sağlıklı olmayacağını fakat yapılan planın bu çerçeveden görünen kısmına değinerek ufuk açıcı bir konuşma yaptı.

Haber: Fatih Gök-Süleyman Yanar

[Best_Wordpress_Gallery id=”13″ gal_title=”18_10_2016_UU_Konferans_Selcuk_Kirli”]