Türkçüler Günü Konseri

Türk Ocakları Bursa Şubesi, Bursa Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ile birlikte Dede Efendi Salonunda Devlet Türk Dünyası Topluluğu sanatçıları Çiğdem Gürdal ve Cem Gürdal’ın misafir sanatçı olarak katıldıkları programda terennüm ettikleri müziklerle Bursa’lı Türkçülerin ruhlarına haz veren birer gıda oldular.

Heykel Dede Efendi Salonunu dolduran Bursa’lı Türk Ocaklılar Devlet Korosu’nun sahne almasından sonra Sunucu sanatçı Songül Özlev’in daveti üzerine Atatürk ve bütün şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşundan sonra İstiklal Marşımız hep bir ağızdan seslendirildi.

Türk Ocakları Bursa Şube Başkan’ı Prof. Dr. Selçuk Kırlı günün anlamı ile ilgili olarak yaptığı konuşmada 1944 yılı ile ilgili olarak bilgiler aktardı.

Kırlı ” Bu Bayram’ımız

Türkçülük-Turancılık davasının gerekçelerinden biri olarak gösterilen Hüseyin Nihal Atsız -Sabahattin Ali davasının 3 Mayıs 1944 tarihli duruşmasından sonra yaşanan “Ankara Nümayışı”‘nı anmak amacıyla, ilk defa 3 Mayıs 1945 tarihinde Tophane Askerî hapishanesinde Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar ve Reha Oğuz Türkkan başta olmak üzere 10 mahkûm tarafından kutlanmıştır.”dedi ve bu bayramın devamlı kutlanması gerektiğini ifade etti.

Bursa Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Şefi Hakan Özlev eşliğinde saz ve ses sanatçılarınca

nefis bir müzik ziyafeti Çırpınırdın Karadeniz marşı ile taçlandı ve ayakta alkışlandı.

Verilen arada Bursa’mızın genç iş adamlarından 8 kişiye Türk Ocağı rozetleri takılarak üyelikleri gerçekleştirildi.

Programın ikinci bölümünde TRT sanatçıları Çiğdem Gürdal ve Cem Gürdal sazları ile birlikte sahne aldılar. Türk dünyasının müziklerinden seçmeleri Halk Dansçıları ile birlikte seslendiren sanatçılarımız programın sonunda Devlet Korosu sanatçılarıyla birlikte Türk Destanlarından marşlar söylediler. Finalde Türk Ocağı adına Prof. Dr.Selçuk Krlı, Hamit Saraç ve Ülker Esgin tarafından Sanatçılar Hakan Özlev, Songül Özlev, Cem Gürdal ve Çiğdem Gürdal’a Çiçek takdimleri yapıldı.Toplu resim çekimlerinden sonra program sona erdi .

Haber:Merve Aksoy

[Best_Wordpress_Gallery id=”3″ gal_title=”Turkculer Gunu Konseri”]