Türkiye ile Türk Dünyası Arasında Diplomatik İlişkiler

Türkiye ile Türk Dünyası Arasında Diplomatik İlişkiler

Bursa Türk Ocağı Gençlik Kolları, eğitim programı kapsamında 4. seminerini 15 Mart 2019 Cuma günü Görükle Gençlik Merkezi’nde Diplomasi Araştırmaları Derneği’nin katkılarıyla gerçekleştirdi.

Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü öğretim üyeliği ve Türksoy Genel Sekreter Yardımcılığı görevlerini yürüten Prof.Dr. Fırat Purtaş’ın katılımıyla “Türkiye ile Türk Dünyası arasında diplomatik ilişkiler” konusu işlendi. Bursa Uludağ Üniversitesi öğretim üyelerinin de izleyici olarak katıldığı programda Türk Ocakları Bursa Şubesi yönetim kurulu üyesi Dr Mete Ateş de hazır bulundu.

Sayın Purtaş, Türkiye ile Türk dünyası arasında siyasi, ekonomik ve sosyolojik bağlantılar hakkında bilgiler verdi. Özellikle diplomasi alanında Türk Dünyasında başarılı ilişkiler olduğuna vurgu yapan Purtaş, bu ilişkiler kapsamında kurulan kurumlardan bahsetti. Türk Dünyasındaki ilişkilerin olumluluğundan sonra olumsuz olarak değerlendirilecek olayların gözardı edilebilecek kadar az olduğunu ifade etti. Daha sonra soru cevap kısmına geçildi.

Prof.Dr. Fırat Purtaş hocamıza Sayın Dr. Mete Ateş’in anmalık takdim etmesi ile  seminer son buldu.

Haber: Onur Çelik (Teknik Bilimler MYO-Elektrik)