Makale Yarışması Ödülleri Sahiplerine Verildi

Ömer Seyfettin Makale Yarışmamızın Dereceye Giren Öğrencilerine Ve Okullarına Ödüllerini Takdim Ettik
Bursa Türk Ocağı her yıl ortaöğretim öğrencilerine yönelik “Makale Yarışma “ düzenlemektedir. Bu yarışma son birkaç yıldır sadece Sosyal Bilimler Liseleri öğrencilerine yönelik olmuştur. Amacı “Türk milletine ve Türk kültürüne hizmet” olan derneğimiz, bu yolla Sosyal Bilimler Liselerinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin çalışmalarına destek olmayı da düşünmüştür.
2019-2020 Öğretim Yılı makale yaraşmamızın konusu
“Ölümünün Yüzüncü Yıldönümünde Yazar Ömer Seyfettin’in Herhangi bir Öyküsünü Hikaye Unsurları Açısından İnceleme, Yorumlama , Eleştirme ve Makale Formunda Düzenleme “ idi.
Yarışmayı değerlendirecek olan jüri üyelerimiz, katılacak öğrencilerin, yüz yıl önce aramızdan ayrılmış olan büyük hikâyeci Ömer Seyfettin’i okuyup tanımalarını ve bu konudaki birikimlerini herhangi bir öykü ile bağlantılı bir makale formunda düzenlemelerini beklemekte idi.

Üzülerek belirtirsek yarışmamız, tüm dünyayı sarsan korona virüs salgınından olumsuz etkilenen faaliyetler arasında yer almıştır. Sözgelişi, daha önce 18 Nisan 2020 olarak duyurulan katılma süresi okulların tatil edilmeleri nedeniyle 16 Mayıs 2020’ye uzatılmıştır. Buna rağmen salgının bir sonucu olarak yarışmaya katılan öğrenci sayımız ancak yedide kalmıştır.

Yarışma seçici kurulu, öğrencilerimizin emeklerini karşılıksız bırakmama adına eserleri inceleyip değerlendirmiş ve derece- ye giren eserleri belirleyip Yönetim Kuruluna sunmuştur. Türk Ocağı Bursa Şubesi Yönetim Kurulu’da daha önceden duyurulduğu gibi, sonuçların bu şekilde ilan edilmesine karar almıştır.
Sosyal hayatın ve toplantıların kısıtlanması nedeniyle konuyla bağlantılı herhangi bir etkinlik düzenlenemeyeceğinden ödüller, katılımcılara banka hesabı yoluyla ve kargo aracılığıyla ulaştırılacağı duyurulmuştu. Ancak değerlendirme sonucunda birincilik ve üçüncülük ödülleri Bursa BTSO Ali Osman Sönmez Lisesi öğrencilerine ait olması sebebiyle Ödülleri Ocak binamızda sağlık tedbirleri alınarak öğrencilerimize ve Okul yönetimine takdim edildi. İkincilik ödülü de Eskişehir Eti Sosyal Bilimleri Lisesi Öğrencisi Tuana Tüten’e banka, okul Müdürlüğü başarı belgesi de kargo marifetiyle gönderildi.

DereceYarışmacıOkulPuan
BirinciSemanur GönülBursa / BTSO Ali Osman Sönmez Sosyal Bilimler Lisesi95
İkinciTuana TütenEskişehir / ETİ Sosyal Bilimler Lisesi90
ÜçüncüDamlanur DuranBursa / BTSO Ali Osman Sönmez Sosyal Bilimler Lisesi85

Türkiye’mizde ve bütün dünyada Türk milletine ve insanlığı güzel hizmetler sunacakları ümidi ile öğrencilerimizi kutluyor, Bursa Türk Ocağı olarak başarılarının daim olmasını diliyoruz.