Akademik Seminer : Kıbrıs Dersi 4

Türk ocakları derneği Bursa şubesinin akademik programında 23.03.2017 perşembe günü ocak başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı Kıbrıs konusuyla dördüncü kez gençlerle buluştu. 1960 Kıbrıs Cumhuriyetinin kuruluşu ve 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış harekatına kadar olan kısmı anlattı. Gençlerin ilgiyle takip ettiği programda dikkat çeken bilgiler sundu.

Ne yapılmaya çalışıldı? Ne oldu? Neden oldu? Sorularını cevaplayan Prof. Kırlı yaşanan olayları örneklendirerek sundu. Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş’ın kahramanca mücadeledeki rolünü ayrıntılı bir şekilde anlattı.

Türkiye’nin yaşanan olaylar sonucunda harekata karar vermesini ve 20 Temmuz 1974 yılında başlayan harekatın 14 Ağustos 1974 de Türk askerinin Lefkoşa’ya girmesiyle sonlandırdığını bu harekatın Türkiye için zor olmasına rağmen çok ciddi başarılar gösterdiğini sundu. Bir sonraki seminer programında birinci harekatın sonrasında yaşanacak olayları anlatacağını bildiren ve gençlerin sorularını cevaplayan sayın Kırlı Kıbrıs Dersi-5 te buluşmak üzere dersini bitirdi.

 

[Best_Wordpress_Gallery id=”32″ gal_title=”23_03_2017_Kibris_Dersi_4″]