Akademik Seminer : Türk-İslam Siyasi Düşüncesi ve Devlet

Türk Ocakları Derneği Bursa şubesi gençlik kollarının düzenlemiş olduğu akademik seminerler dizisinin 03.03.2017 tarihindeki konuşmacısı Uludağ Üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce, “Türk-İslam siyasi düşüncesi ve devlet” adlı dersini gerçekleştirdi.

Derse devletin tanımını yaparak başlayan Yüce, devletin unsurlarından ve görevlerinden bahsetti. Devamında devletin dış ilişkilerinin nasıl olması gerektiği hakkındaki fikirlerini ve Türk devletlerinin yıkılmasının en önemli sebebinin yanlış ve eksik diplomasi olduğu yönündeki düşüncelerini dile getirdi. Millet kavramının tanımını yaptı ve Türk milletinin ayırt edici özelliklerini sıraladı. İslamiyette milliyetçiliğin yeri nedir sorusuna cevap verdi. Türkleri kökleri derin, gövdesi kalın, dalları geniş bir çınara benzetti ve tarihi yazan değil yapan bir millet olduğunu söyledi. Yasama, yürütme ve yargı organlarının işleyişi hakkında bilgi verdi ve hukuk devletinin tanımını yaptı.
Öze dönüşün önemine vurgu yapan Yüce, “hem çağa ayak uydurup hem de gelenek ve göreneklerimizi yaşatabiliriz” “Mazisi derin bir milletiz ve geleceğimize yön verebilmek için geçmişimizi çok iyi bilmeliyiz” dedi.

Son olarak yaşadığımız çağdaki en büyük gücün bilgi olduğunu, bilgili toplumların her zaman kazanacağını ve bu yönde düşünen bilinçli Türkçü gençlerin sayısının sayısının arttığını söyledi. Öğrencilere entelektüel yanlarını geliştirmeleri yönünde öğütlerde bulunarak dersi sonlandırdı.

İdil Su KESKEN
UÜ.İİBF Öğrencisi

[Best_Wordpress_Gallery id=”28″ gal_title=”03-03-2017_akademik_seminer_turk_islam”]