Uludağ Üniversitesi’nde Türk Dünyası Rüzgarı Esti

Uludağ Üniversitesi Türk Dünyası ve Kültürü Topluluğu tarafından gerçekleştirilen ve sunuculuğunu Dr. Halit Eken’in üstlendiği, “Türk Dünyasından Esintiler” etkinliği 22 Şubat 2018 tarihinde Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde katılımcıların beğenisine sunuldu.

Etkinlik başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere vatan uğruna canlarını ortaya koyan aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz anısına saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı. Özlem Şukurova Kazakistan halk oyunuyla izleyenlerin büyük beğenisini kazandı. Özlem Şukurova’nın ardında sahneyi Arş. Gör. Yusuf Ziya Karaaslan aldı ve bağlama eşliğinde Atatürk’ün sevdiği türkülerden biri olan “Evlerinin Önü Mersin” türküsünü seslendirdi. Karaaslan’ın ardından sahne Türk Dünyası ve Kültürü Topluluğu Zeybek ekibinin oldu. Hazırladıkları Zeybek Oyunu’nu izleyicilere sundu. Etkinlik Gülhanız Arıstanova’nın dombra ve Çolpan Murzelievna’nın kopuz dinletileri ile devam etti. Nazım Gürak koordinatörlüğündeki Uludağ Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu , Artvin yöresine ait halk oyunları ile izleyenleri coşkulandırdı. Artvin yöresi halk oyunlarından sonra sahne Türk Dünyası ve Kültürü Topluluğu Kafkas Ekibi’nin oldu. Kafkas halk oyununun sergilenmesinden sonra program Nesibe Beset’in Dilaver Cebeci’ye ait Mavinin Türküsü, Suat Körker’in Mehmet Akif’e ait Atiyi Karanlık Görerek Azmi Bırakmak, Luiza Hamrabeyova’nın Özbekçe bir şiir ve Büşra Zeki’nin Hüseyin Nihal Atsız’a ait Türk Kızı şiirlerini seslendirmeleriyle devam etti.
Programın sonunda Yrd. Doç. Dr. Erdem Özdemir’in bağlama, lavta ve dutar eşliğinde söylediği Türk Dünyasına ait ezgiler izleyicilerden büyük beğeni kazandı.

Türkün milli hasletlerinin milli refleks ve milli heyecan olarak sergilendiği ve seslendirildiği organizasyonda heyecanlar zirveleşti.

Etkinliğe, UÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Yüce, Prof. Dr. Aslı Hockenberger, Türk Ocakları Derneği Bursa Şubesi Başkanı, Psikiyatri ABD Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı, Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı ve Türk Ocakları Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alev Sınar Uğurlu, Eğitim Fak.Türkçe Böl. Öğretim Üyesi Doç.Dr. Minara Aliyeva Çınar, UÜ Konservatuar Müdürü Prof.İsmail M. GÖĞÜŞ , İİBF Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ferhat Pirinççi, Türk Ocakları Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Saraç , Türk Ocağı Hanımlar Kurulu yöneticileri , Akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Haber:Kübranur Demirer
U.Ü. Türk Dili ve Edebiyatı Böllümü Öğrencisi